Continental, Conti Eco Kamyon Lastikleri Hannover’de Tanıtıldı

Continental lastikleri Almanya’nın Hannover kentindeki genel merkezi geçtiğimiz günlerde beşinci nesil Conti Eco kamyon lastikleri tanıtımına ev sahipliği yaptı. Bölgesel ve uzun mesafeli taşımacılık için tasarlanan bu yeni lastikler, filoların yakıt tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Conti Eco HS 5 ve Conti Eco HD 5 kamyon lastikleri sırasıyla direksiyon ve tahrik aksları için tanıtıldı ve 2026 yılında bir treyler lastiği ile piyasaya sürülecek.

Continental Conti Eco Kamyon Lastikleri Nasıl Tasarlandı?

Yeni Continental Conti Eco kamyon lastikleri, müşteri geri bildirimleri ve mevzuat değişiklikleri göz önünde bulundurularak geliştirildi. Araç filoları için tüm AB Taksonomi gereksinimlerini karşılamaktadır. Lastikler, optimize edilmiş yuvarlanma direnci ile yüksek hizmet ömrünü dengeleyecek şekilde sıfırdan tasarlandı. Continental, bu kamyon lastiklerinin piyasaya sürülmeden önce birkaç yıl boyunca kapsamlı testlerden geçirildiğini, böylece müşteri ihtiyaçlarını ve yasal standartları karşıladıklarını vurguluyor.

Continental Lastikleri Ürün Gamını Optimize Ediyor

Continental, önceki iki serisi olan Conti EcoPlus Gen3+ ve Conti EcoRegional Gen3+’ı yeni Conti Eco lastikleriyle değiştirerek ürün portföyünü modernize ediyor. Continental EMEA kamyon ve otobüs lastikleri geliştirme başkanı Hinnerk Kaiser, yeni Conti Eco lastiklerinin öncekilerin en iyi özelliklerini bir araya getirerek gelişmiş yakıt verimliliği ve dayanıklılık sunduğunu belirtiyor.

Continental Conti Eco Kamyon Lastikleri Uzun Ömürlü mü?

Conti Eco HS 5 ve HD 5 lastikleri, yuvarlanma direncini azaltmak ve hizmet ömrünü uzatmak için yenilikçi teknolojiye sahiptir. Çift katlı sırt yapısı ve gelişmiş kauçuk bileşenleri ile bu lastikler yakıt verimliliği ve dayanıklılıkta önemli gelişmeler sunar. Conti Eco HS 5 daha iyi yakıt tasarrufu için daha kalın bir alt sırt katmanına sahipken, Conti Eco HD 5 düzensiz aşınmayı azaltmak için özel bir omuz tasarımına sahiptir. Bu gelişmeler, önceki nesillere kıyasla %12’ye kadar daha iyi enerji verimliliği ve %10 daha uzun hizmet ömrü sağlayarak karbon emisyonlarını ve maliyetleri azaltır.

Continental Kamyon Lastikleri Filolar İçin Maliyet Tasarrufu Sağlıyor

Continental, yeni Conti Eco lastiklerine geçiş yapan filolar için önemli maliyet tasarrufu ve CO2 azaltımı öngörüyor. Yılda 80.000 km yol yapan 100 araçlık bir filo için tasarruf 69.000 Euro’ya kadar ulaşabilir ve CO2 emisyonları 120 tona kadar azaltılabilir. Lastikler ayrıca çeşitli hava koşullarında optimum yol tutuşu ve güvenlik sunuyor ve ContiConnect 2.0 uygulaması aracılığıyla gerçek zamanlı izleme için sensör teknolojisiyle birlikte geliyor. Ek olarak, lastikler %70 daha az malzeme kullanan ve %40 daha az maliyetli olan kolay kaplama için tasarlanmıştır ve çevresel sürdürülebilirliği ve maliyet verimliliğini daha da desteklemektedir.

Haberler

Maxam Kamyon Lastikleri Kendi Markası Altında Tanıtılıyor

Çinli Sailun Group’un bir parçası olan Maxam lastikleri, ürün yelpazesini kamyon lastikleri ve otobüs lastiklerini kapsayacak şekilde genişletiyor. Maxam şu anda çeşitli özel ekipmanlar için lastik üretiyor, ancak yeni kamyon/otobüs lastikleri serisinin 2024 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu duyuru, Kuzey Amerika temsilcileri tarafından Meksika’nın Riviera Maya tatil beldesinde bağımsız bayilerle yakın zamanda yapılan […]

Devamını Oku
Haberler

Prometeon Lastikleri Resmen ERTMA Üyesi Oldu!

Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Birliği (ETRMA), yönetim kurulunun onayının ardından Prometeon Tire Group’u (PTG) resmi olarak tam üye statüsünde kabul etti. Daha önce Pirelli lastik endüstrisinin bir bölümü olan ve 2017 yılında kurulan Prometeon, kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastikleri konusunda uzmanlaşmış küresel çok markalı üreticidir. ETRMA Başkanı Chris Delaney, Prometeon lastik markasının üyeliğinin […]

Devamını Oku
Haberler

Tianli, Elektrikli Kamyon Lastiği Üreterek Çözüm Ortağı Oldu

ZC Rubber lastik üreticisine bağlı bir lastik şirketi olan Tianli, Zoomlion ZTE210 elektrikli araçta, kamyon lastiği tedarikçisi olarak çok önemli bir rol oynadı. Çin’in ilk 100 tonluk elektrikli damperli kamyonunun üretim aşamasında kullanılan orijinal lastik olarak önemli bir başarıya imza attı. Tianli TUE400 Kamyon Lastiği Özellikleri Nelerdir? Elektrikli kamyon, 30.00R51 ebadında Tianli TUE400 lastiklerle donatılmıştır. […]

Devamını Oku