Kamyon Lastikleri

Her bir araç tipi için farklı teknik özelliklere sahip lastikler üretilmektedir. Bunlar arasında kamyon lastikleri de yer almaktadır. Ağır vasıta lastikleri arasında yer alan bu ürünler, elbette binek araç lastiklerine göre çok daha ağır yükleri taşıyabilmektedir. Bu lastiklerin tasarımları ve bileşik özellikleri, kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Uzun yolda, arazide, ağır koşullarda kullanım için geliştirilmiş kamyon lastiği seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise çok amaçlı kullanım için geliştirilmektedir.

Kamyon Lastikleri Kaç km’de Değişir?

Kamyon lastiği kilometre ömrü, aracın hangi koşullarda kullanıldığı, yük durumu vb. birçok faktöre göre değişmektedir. Kamyon lastikleri için yasal olarak minium diş derinliği 1,6 mm’dir. Ancak güvenlik açısından en az 4 mm olması tavsiye edilir. Bununla birlikte kış lastiği uygulaması sırasında kullanılan kamyon lastikleri, yasal açıdan da 4 mm’lik bir diş derinliğine sahip olmalıdır. Kimi ağır vasıta lastikleri ise dişleri aşındığında tekrar kaplanabilir özelliğe sahip olmaktadır.

Kamyon Lastikleri Çeşitleri Nelerdir?

Kamyon lastikleri; kullanım amacı, hangi aksta kullanıldığı, karkas yapısı gibi birçok faktöre göre çeşitlenir. Bu lastiklerin karkasları bezli veya radyal yapıya sahip olabilmektedir. Ancak günümüzde radyal kamyon lastiği seçenekleri yaygınlaşmıştır.

Bununla birlikte bu ürünler ön aks, treyler ve çeker lastikleri olarak da ayrılır. Bazı kamyon lastiği seçenekleri ise farklı aks türlerinde bir arada kullanılmaya uygundur. Üreticiler ve güvenilir online lastik satış platformları, bu teknik özellikleri ayrıntılı olarak açıklamakta ve belirtmektedir.

Kamyon lastikleri, kullanım amacına göre de farklılık göstermektedir. Hafif, orta ve ağır koşullar için farklı dayanıklılık seviyesine sahip lastikler üretilmektedir. Otoyol ve yol dışı koşullar için geliştirilen ürünler ayrışabilmektedir. Bazıları ise karma kullanıma uygundur. Kimi kamyon lastiği bileşikleri, daha ağır koşullarda şantiyelerde dayanıklılık sağlamaktadır. Bazı ağır vasıta lastikleri, tekrar kaplanaabilir olarak üretilmektedir. XL ve HL işaretlemesine sahip lastiklerin yük taşıma kapasitesi farklıdır. Filolar için sunulan bazı kamyon lastiği seçenekleri ise diş aşınmasını dijital olarak izlemeyi sağlayan RFID vb. teknolojiler ile donatılmaktadır.

Kamyon Lastikleri Fiyatları

Kamyon lastikleri fiyatları marka, desen, kullanım amacı, yük endeksi gibi birçok kritere göre değişkenlik gösterir.

Haberler

Tianli, Elektrikli Kamyon Lastiği Üreterek Çözüm Ortağı Oldu

ZC Rubber lastik üreticisine bağlı bir lastik şirketi olan Tianli, Zoomlion ZTE210 elektrikli araçta, kamyon lastiği tedarikçisi olarak çok önemli bir rol oynadı. Çin’in ilk 100 tonluk elektrikli damperli kamyonunun üretim aşamasında kullanılan orijinal lastik olarak önemli bir başarıya imza attı. Tianli TUE400 Kamyon Lastiği Özellikleri Nelerdir? Elektrikli kamyon, 30.00R51 ebadında Tianli TUE400 lastiklerle donatılmıştır. […]

Devamını Oku
Haberler

Dongfeng ve Aeolus ile Akıllı Kamyon Lastikleri Test Ediliyor

Dongfeng, Aeolus lastikleri ve akıllı kamyonlar için akıllı lastikleri test etmek üzere güçlü bir işbirliği anlaşması imzaladı. Jiaozuo’da (Henan) düzenlenen imza töreni, lojistik sektörünün değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamada önemli bir adımı işaret ediyor. Artan rekabetle birlikte, kamyon alıcıları artık odak noktalarını araçların ilk maliyetinden tüm yaşam döngüsü boyunca maliyetleri göz önünde bulundurmaya yönlendiriyor: Akıllı Kamyon […]

Devamını Oku
Haberler

Kama, Metal Kordlu Kamyon Lastiği Serisini Geliştirdi

Kama Lastikleri, Kama NU 401 (425/85 R21) ve Forza Reg D (295/80 R22.5) metal kordlu kamyon lastikleri serisine yeni ürünler ekledi. Geliştirilen çelik lastikler sunduğunu güvenilirlikleri, dayanıklılıkları ve çeşitli performans özellikleriyle öne çıkıyor. Özellikle kamyon türü yük aracı sahipleri arasında sürekli olarak artan talepler üzerine güçlendirilmiş kamyon lastikleri Kama tarafından üretilmeye devam ediyor. Kamyon Lastiği […]

Devamını Oku